Interlaken – Göllerin içinden canım, koşarak koşarak gel…

Interlaken, İsviçre’de gezdiğim yerler arasında beni en çok etkileyen ve keyiflendiren yerdi. Bu nedenle olsa gerek bir türlü giriş cümlesi yazamadım. Sonra bir önceki cümleyi yazdım. Sonra da içime bir “”en” dedin Bern’e haksızlık ettin” derdi düştü…İsviçre sen nasıl bir vicdan azabısın : )

Interlaken İsviçre doğasını fiziksel olarak kucaklamaya en çok yaklaşabileceğiniz yerlerden biri; iki göl arasında konumlanmış bir yerleşim birimi. Bu iki gölü Bern yazımdan hatırlayacağınız Aare nehri birbirine bağlıyor. Belki de iş Aare’de diye düşünmeden edemiyor insan.

Interlaken

Efendim, soldaki göl Thun, sağdaki ise Brienz Gölü oluyor. Biz İnterlaken keyfimizi kiraladığımız bisikletlerle Brienz Gölü’nü dolaşarak yaşadık. Ben size bu hikayeyi anlatayım önce, sonra sizin yaşamak isteyebileceğiniz olası keyiflerden bahsedip kapatayım bu sayfayı.

İnterlaken’e Bern’den 50 dakikalık bir tren yolculuğu ile gittik. Interlaken bileti alırken Interlaken West ve Interlaken East seçenekleri göreceksiniz, biz West’e gittik. Aklınızda olsun, sonra bana sövmeyin “nerede bu bisiklet kiralama şeyi” diye çünkü bisikletlerimizi hemen tren istasyonunun yanında bulunan kiralamacıdan aldık. East istasyonunda da var mıdır aynısından bilemiyorum…

Interlaken’e giderken programımız net değildi. Göle yakın bir yerde şelaleler olduğunu okumuştum ben, bir de trenle çıkabileceğimiz çok yüksek bir nokta olduğunu…Bern – Interlaken arası 55 km. Bir gece önce “acaba bisikletle mi gitsek?” diye de düşünmüş, ama sonra olası rampa çokluğundan korkup vazgeçmiştik. Olmayacak iş değilmiş, kondisyonlu arkadaşlar erken kalkıp deneyebilirler bence. Neyse, tren yolculuğu da oldukça keyifli. Yolun neredeyse yarısı göl manzarasında devam ediyor. Bern’den hareket edecekseniz trenin soluna oturun. (Kime göre sola; yüzünüzü gittiğiniz yöne döndüğünüzde kendi solunuza :))

Bizim rotamız trenden indikten sonra şekillendi, o yüksek noktaya çıkan trenin fiyatını görmüş olmamızın, bisiklete binmeyi seviyor oluşumuzun, göl çevresinde tur rotası düşüncesinin güzelliğine kapılmışlığımızın etkisi olmalı. Bisikletleri “elektrikli” seçmemizde de tabi ki de düzenli spor yapmayan insan bilinciyle kafalarımıza kazıdığımız “olası rampalar”ın etkisi oldu. Rampalar gözünüzde büyümesin ama siz de bilinçli olun : ) Elektrikli bisikletlerin 3-5 saati 38 Franktı. Yanlış hatırlamıyorsam normal bisikletler de aynı saat aralığında 24 Frank’tı. Bisikletçi bize A4 kağıda basılmış haritalar eşliğinde ufak bir brief de verdi. Brienz’in çevresini bisikletle turlamak sıkça yapılan etkinliklerdenmiş, bu amaca hizmet eden güzel haritalar basmışlar.

Haritanın altında ve üstündeki grafikler rampaları ve uzunluklarını veriyor. Gölün alt şeridininki aşağıdaki, üst şeridinki üstteki. Biz alt kısımdan başladık turumuza. Giessbachfalle yazan yer şelalelerin olduğu bölgeydi, buraya uğrayarak yolumuza devam ettik. Şelalelere çıkan rampalar bizi en çok zorlayan bölümlerdi. Haritaya göre göl çevresi toplam 59,1 km’ymiş.

Brienz Harita

Interlaken’den göle doğru ilerlerken önce lamalarla karşılaştık. Yolun kenarında, tellerle kapalı bir alanda 15-20 lama takılıyorlardı. Bir yandan bisiklet sürerken fotoğraflarını çekmeye çalıştım. Arkamdan bizimkiler bağırıyorlardı, “tükürecek, yaklaşma, tükürecek” diye : )

 

Göl kıyısı ve muhteşem manzarayı anlatmaya çalışmayacağım. Genel olarak yolculuğunuzun şöyle geçeceğini söyleyebilirim; rampalar çıkacaksınız, solunuzda (ya da sağınızda) muhteşem bir göl manzarası olacak, alnınızda hafiften ter damlaları oluşurken, yemyeşil ormanda yol almanın keyfini çıkaracaksınız. Rampanın tepesine ulaştığınızda “oha” diyeceksiniz, karşınızda göl kıyısında ufak bir kasaba manzarası olacak. “Yaaa, ne kadar güzeldi” diye düşünürken, yeni bir tanesiyle daha karşılaşacaksınız. Bu sırada siz “pedal çeviriyorum ama gidemiyorum” diye düşünürken yanınızdan sportif bir bisikletçi geçecek, ağzınız açık bakmaya devam edeceksiniz : )

İlk fotoğraf gidiş yolunda trenden çekildi. Yani buradaki göl Thun. Diğerleri Brienz ve civarı…

Thun LakeIMG_4718 IMG_4727 IMG_4714 IMG_4713 IMG_4710 IMG_4692 IMG_4691 IMG_4686 IMG_4683 IMG_4680 IMG_4674 IMG_4665

Bu bisiklet turunu bence yapın.

Buna alternatif olarak Alp Dağları’nın önemli zirvelerinden biri olan Jungfrau’ya trenle çıkabilirsiniz. Zirve yaklaşık 4200 mt yükseklikte olduğu için mevsimden bağımsız “kalın” düşünmek gerekir. Bu bölgeye giden trenler Interlaken East istasyonundan hareket ediyorlar. Bisiklet turu yerine burayı tercih ederseniz biletinizi buna göre ayarlayabilirsiniz. Interlaken – Jungfrau zirvesi tek kişi gidiş dönüş fiyatı yaklaşık 200 Frank. Fiyat mevsime göre değişebiliyor. Tren rotası ile ilgili detaylar şu adreste bulunuyor.

jungfrau route Jungfraujoch - Top of Europe

Interlaken bölgesinin bir diğer alternatif aktivitesi de “çeşitli sporlar”. Biz oradayken hava açıktı ve yamaç paraşütçüleri gökte süzülüyorlardı. Yaz kış tandem uçuşları da varmış. Kış için 170 Frank’tan başlayan fiyatlardan bahsediyorlar. Detay bilgi sayfalarında mevcut. Bunun dışında rafting, trekking vs seçenekleriniz de var. Lonely Planet sizlere detaylıca anlatıyor. “Ekstreme varım, adrenalin benim işim” diyorsanız bence yamaç paraşütünü deneyin derim. İpucu için;

 

Hiçbir seçeneği seçmeyip Interlaken’de takılmak da mümkün tabi. Kasabadan aktivite için çıkmadan önce mutlaka zaman ayırıp nehir kıyısında dolaşın derim. Aare’nin rengi her yerde olduğu gibi çok güzel. Ördekler, akarsular, yeşillik derken bütün bir günü oturarak da geçirebilirsiniz, bence bu da kötü bir fikir değil gerçekten…

IMG_4647 IMG_4648 IMG_4649 IMG_4650

Keşke şimdi Interlaken’de olsam diyerek, Özgür’den bir panaroma ile bitiriyorum.

Hayat size Interlaken’i görme şansı versin, yaşama şansı yakalarsanız zaten kralsınız…

Brienz Lake Panaromic

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s